Tanterv

Így épül fel az IBK platformja


Üdvözlünk az Intelligens Befektetők Klubjában! Hisszük, hogy a tanulás a legjobb befektetés, és sokszorosan megtérül az elköteleződésed. Légy büszke magadra, hogy belevágsz! Évtizedes távon nagyon hálás leszel magadnak, hogy meghoztad ezt a döntést, és a befektetővé válás útjára léptél.

Ezekkel a videókkal érdemes kezdened a platformmal való ismerkedést, amelyekből megtudhatod, hogyan építettük fel az IBK moduljait, milyen sorrendben érdemes haladnod, és hogyan tudod kihozni a maximumot az oldal funkcionalitásából.

Fontos, hogy az I., II., III. modulokat egymás után érdemes elvégezned, mert szerintünk jól leképezik egy átlagos befektető fejlődési folyamatát.

Az I. A vagyonépítés alapjai modulból megismerheted a vagyonépítés fontosságát és az ehhez szükséges gyakorlati eszköztárat, legyen szó kamatos kamatról, reális hozamelvárásról, megtakarítási rátáról vagy éppen az anyagi függetlenség koncepciójáról.

A II. Az intelligens befektetővé válás pillérei modulban megismerkedsz a részvénypiac sajátosságaival, tisztában leszel a pszichológiai kihívásaival, és magabiztosan vághatsz bele a passzív, indexkövető stratégiák megvalósításába.

A III. A részvényelemzés teljes eszköztára modul akkor való neked, ha úgy érzed, hogy szeretnél továbblépni az egyedi részvényelemzés területére. Itt elsajátíthatod a vállalatokra fókuszáló elemzés teljes eszköztárát, a különböző befektetési irányzatokkal együtt.

A IV. Megatrendek és iparágak modulba akkor érdemes belekezdened, ha már otthonosan mozogsz az egyedi részvényelemzés mezején, és célpontokra vadászol. Ebben a modulban már tetszőlegesen haladhatsz a neked tetsző megatrendek, iparágak, és üzleti modellek felderítésével, hogy nagyobb meggyőződéssel hozhass egyéni befektetési döntéseket. 

Az V. Vendéginterjúk modulban csokorba szedtük az IBK vendéginterjúit, ahol tudásszinttől függetlenül, tetszőleges sorrendben haladhatsz a neked tetsző videókkal. Ahol indokoltnak éreztük, elhelyeztük a Tanterv adott pontján is a megfelelő interjút, így a korábbi modulok során is találkozhatsz velük.

A VI. Kérdezz-felelek összejövetelek modul pedig az IBK történetének összes élő Kérdezz-felelek rendezvényét tartalmazza, időbélyegekkel ellátva a jobb áttekinthetőség érdekében. Szemezgess kedvedre az összejövetelek között, és amikor csak teheted, tegyél fel te is kérdéseket és csatlakozz ezekhez az alkalmakhoz!

Köszönjük a bizalmad, és jó tanulást, fejlődést kívánunk az IBK közösségében!

I. A vagyonépítés alapjai

Pénzügyei mindenkinek vannak, mégsem tanuljuk meg sehol, hogyan is kellene tudatosan bánni a pénzzel.

Mind szembesültünk már azzal a mondással, hogy befektetéseik csak a gazdagoknak vannak. Szerintünk ennek pont az ellenkezője igaz: akkor leszel igazán vagyonos, ha megtanulod, hogy a pénzed dolgozzon érted, és ne fordítva.

Ezzel a küldetéssel jött létre az Intelligens Befektetők Klubja: Szeretnénk megváltoztatni a magyar befektetési portfóliók összetételét és eloszlatni a sokakban élő előítéleteket és hiedelmeket a részvénybefektetésekkel kapcsolatban. Szeretnénk, hogy tömegek számára váljon reális célkitűzéssé a jólét, a kényelmes nyugdíjas évek és az anyagi függetlenség.

Ehhez nem is lehetnél jobb helyen, mint a „Vagyonépítés alapjai” modulban. Ha meghallgatod az itt szereplő videókat, egészen másképp fogsz tekinteni a havonta beérkező jövedelmedre, és várni fogod azt a pillanatot, hogy „először magadnak fizethess”, mert pontosan tudod, hogy a generációs vagyon alappilléreit teszed le ezzel.

A modul elvégzésével elsajátíthatod, hogy:

  • Mit jelent a pénzügyi tudatosság, a megtakarítási ráta, a bevételek és a kiadások vezetése a gyakorlatban.
  • Miért nem lemondásként kell a megtakarítást megélni, hanem sokkal inkább a családod jövőjébe vetett legfontosabb befektetésként tekinteni rá.
  • Milyen pillérei vannak a nyugdjírendszernek és miért lesz az öngondoskodási lábnak egyre nagyobb szerepe.
  • Hogyan érvényesül a kamatos kamat hatása a befektetések gyarapodásában, és milyen reálisan célkitűzésekkel tudod ezt Te magad is modellezni.
  • Miért nem igazak a hagyományos részvénypiaci tévhitek, azaz a kaszinó analógia, a zéró összegű játszma vagy a piaci időzítés mítosza.
  • Mit jelent az „anyagi függetlenség”, mint sokak által áhított végső cél a gyakorlatban.

Nem hiába tartja a mondás, hogy a legjobb befektetés a tanulás! Biztosak vagyunk benne, hogy a modul végére számodra is egyértelmű lesz az IBK tagságod kézzel fogható értéke, és erre az alapra támaszkodva magabiztosan fogod venni a következő modul akadályait is, ami a gyakorlatban is megtanít arra, hogyan tudsz a részvénypiaci teljesítményből részesülni, akár havi pár perc ráfordítással.


Alapok a pénzügyi tudatossághoz

Valahol el kell kezdeni… Ha elvégzed ezt a blokkot, akkor kikerülhetsz az általános tévhitek és rossz pénzügyi berögződések által vezérelt automata üzemmódból, és végre a tudatosság veszi át a szerepet a pénzügyeid menedzselésében. Megismered a bevétel–megtakarítási ráta–befektetési hozam összefüggéseit, a nyugdíjrendszer pilléreit és az öngondoskodás szerepét, és megérted, hogy mi a különbség aközött, hogy valaki valóban gazdag vagy csak gazdagnak látszik. Egy olyan gyakorlati eszköztárat is átadunk, aminek segítségével mindenki elindulhat az anyagi függetlenség és a vagyonépítés útján, és még arra is van megoldásunk, ha azt hinnéd, hogy erre az egészre senkinek sincs ideje.

  1. A pénzügyi szabadság háromszöge
  2. Minden, amit nem mertél megkérdezni a nyugdíjról – Beszélgetés Dr. Farkas Andrással
  3. Így élnek a hétköznapi milliomosok
  4. Egy mutató mind felett – A megtakarítási ráta
  5. Pénzt, vagy életet! – Így vezesd a pénzügyeidet
  6. Az egyetlen, amiből nem lehet többet venni – Időgazdálkodás a gyakorlatban
  7. Megéri kiszámolni! – Beszélgetés Csernok Miklóssal

Miért legyél egy vállalat tulajdonosa?

„A részvénypiac kaszinó!”
„Persze, 100 éve emelkedik a tőzsde de mi a garancia arra, hogy folytatódik ez a trend?”
„Lehetetlen megtippelni a jövő nyerteseit!”
„A részvénypiac egy zéró összegű játék, amit valaki megnyer, azt a másik elveszíti!” „Nem értek hozzá, túl bonyolult ez az egész!”
„Mindjárt itt a következő válság, majd a mélyponton beszállok!”

Ha ismerősek ezek a kifogások, esetleg Te is magadra ismersz bennük, akkor jó helyen jársz. Megmutatjuk neves befektetők és szerzők írásaira támaszkodva, hogy miért a részvény eszközosztály volt a történelem legnagyobb vagyonteremtője, és ami még ennél is fontosabb, miért marad ez jó eséllyel így a jövőben is.

  1. A könyv, amiről tudnod kell – Naval Ravikant Almanachja
  2. Időtlen leckék a pénz pszichológiájáról
  3. Csak vedd tovább!
  4. A világ nyolcadik csodája, avagy a kamatos kamat ereje
  5. Az ingyenes bróker mítosza

Mennyi az elég? – Az anyagi függetlenségen túl

Keveseknek reális vagy akár életszerű célként kitűznie a „harmincas nyugdíjas” státuszt, abban viszont biztosak vagyunk, hogy az anyagi függetlenség egy nagyon is hasznos és nemes cél, ami jelentősen megnöveli az életedben érzékelhető szabadság fokát. Akár szabad munkahely választás a pénz szerepétől függetlenül, akár részmunkaidős modell, vagy éppen „csak” jómódban eltöltött nyugdíjas évek a cél, a befektetéseink alapvető fontosságúak a vágyott életstílus megvalósításában. Ebben a blokkban az anyagi függetlenséget már elérők interjúiból, illetve írásaiból készült videókból válogathatsz, hogy még szilárdabb legyen az elkötelezettséged a vagyonépítés kapcsán, illetve a „Mennyi az elég?” kérdésre is választ kaphatsz.

  1. Hogy áll az emberkísérlet? – Beszélgetés a 30as nyugdíjassal
  2. Halj meg nullával – így költsd el a vagyonod a kimaxolt életért
  3. Túl a befektetésen – Egy rendhagyó interjú Dáviddal
  4. Ti kérdeztetek, Dávid válaszol – 1. rész
  5. Ti kérdeztetek, Dávid válaszol – 2. rész
  6. Mennyit költhetsz „korai nyugdíjasként”?

II. Az intelligens befektetővé válás pillérei

Minden területre, így a befektetésekre is alkalmazható a 80/20-as szabály, azaz itt is jól beazonosíthatóak azok az alapelvek és gyakorlati eszközök, amelyek alkalmazásával csekély időráfordítás mellett részesülhetsz a kiemelkedő részvénypiaci hozamokból.

Persze a tanulás nem az a rész, amin időt érdemes spórolni, de mi ezt is igyekszünk lehetővé tenni azáltal, hogy csokorba szedtük a témában leginkább releváns anyagainkat. Ezzel a struktúval egy logikusan felépített ív mentén haladhatsz a téma magabiztos elsajátítása felé.

Legfontosabb üzenetként rávilágítunk arra, hogy miért nem érdemes annyival elintézni a témakört a passzív befektetések világában, hogy „XY tickerű ETF-et megveszem és megvagyok!”, hanem fel kell vértezni magad azzal a pszichológiai eszköztárral, ami segít átvészelni a menthetetlenül érkező piaci összeomlásokat.

Persze a megfelelő ponton a „Mit vegyek?” kérdésre is támpontokat kapsz majd, valamint számos olyan, kevésbé ismert ETF-et is bemutatunk, amely egy-egy faktort vagy megatrendet megjátszva akár a piachoz képesti felülteljesítés zálogai is lehetnek.

A modult elvégezve képes leszel: 

  • Elviselni a részvénypiaci volatilitást, és megkülöböztetni azt a valódi kockázattól, azaz a tartós tőkevesztéstől.
  • Magabiztosan mozogni a kötvény eszközoszályban, és meghatározni a szerepét egy befektetési portfólióban.
  • Számszerűen felmérni, hogy mennyit buksz, ha nem Te kezeled a pénzed.
  • Megérteni az ETF-ek működését, és hogy miért nevezik a befektetések „Szent Grál”-jának ezt a termékkategóriát, amivel olcsón és adóhatékonyan szerezhetünk részvénypiaci kitettséget.
  • Olyan ETF-ek azonosítására, amelyek potenciálisan felülteljesíthetik a piacot, és megérteni ennek a mögöttes okait.
  • Különbséget tenni a nyílt és zártvégű befektetési alapok között, és megérteni a szerepüket egy befektetési portfólióban.

E modul feldolgozása után többet fogsz tudni a passzív befektetésekről és a pénz pszichológiájáról, mint a magyar lakosság 99%-a. Ha pedig hozzánk hasonlóan Te is érzed a motivációt arra, hogy még egyet tovább lépj, a modulzáró videóból az is kiderül, hogyan teheted ezt meg. Ezzel megnyitjuk a teret az egyedi részvénykiválasztásra épülő stratégiának, amelyet majd a következő, harmadik modulban érhetsz el.


Pénz és psziché – Az érzelmek szerepe

Amikor pénzről van szó, nem lehet kizárni az érzelmeket, amik menthetetlenül befolyásolják minden befektető, így a Te viselkedésedet is. Nem véletlen, hogy piaci eufóriában áramlik a tőke a részvényekbe, amit jellemzően egy vaskos mélyrepülés után fejvesztve menekítenek ki a tapasztalatlan szereplők a piacról, amikor éppen ennek ellenkezője lenne a racionális viselkedés. Nem állítjuk, hogy könnyű nézni a vagyonod átmeneti leolvadását, de azt igen, hogy tanulással, önreflexióval és tudatossággal megmentheted magad a tömegek által elkövetett hibáktól.

  1. Az emberi psziché buktatói Charlie Munger szerint
  2. Tőzsdepszichológia a trader és a befektető szemszögéből – Beszélgetés OpcioGuru Gery-vel
  3. A leggyakoribb pszichológiai csapdák – Így ne légy önmagad legnagyobb ellensége
  4. Részvények egy profi pókeres szemszögéből – beszélgetés Szabó Gáborral
  5. 25 év befektetési tapasztalata 1 órában – Beszélgetés Zsiday Viktorral
  6. 30 éve a játékban – Interjú Szabó Lászlóval, a HOLD Alapkezelő elnökével
  7. Van, amikor visszavonulót kell fújni – Interjú Boér Leventével, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatójával
  8. Kivételesek – A siker másik oldala

Kötvények a gyakorlatban

Véletlenül sem ajánlanánk mindenkinek, hogy kizárólag 100% részvény alapú portfólióban gondolkozzon, élethelyzet és életkor függvényében különböző mértékű kötvény kitettséget is érdemes mérlegelni. Ebben a blokkban megismerheted a kötvény eszközosztály sajátosságait, és az alapvető különbségeket a részvényekhez képest. Tisztában leszel az alaptípusokkal is, legyen az államkötvények, vállalati kötvények, illetve kötvény ETF-ek, és ahhoz is támpontot kapsz, milyen szempontok alapján érdemes mérlegelni a kötvény kitettség arányát.

  1. Amit a kötvényekről tudnod kell – 1. rész
  2. USA államkötvények a gyakorlatban
  3. A vállalati kötvények világa – Interjú Pintér Andrással

A passzív részvénybefektetések (ETF-ek) világa

Végre eljutottál a „Mit vegyek?” témaköréhez, mert sikerült meggyőződnöd arról, hogy érdemes részvénykitettséget szerezni és tisztában vagy az eszközosztály pszichológiai csapdáival is. Ebben a blokkban megérted, hogy miért éri meg a saját kezedbe venni a befektetéseid kezelését, valamint választ kapsz arra is, hogy szerintünk milyen konkrét ETF-ekben érdemes gondolkodnod (és leginkább miért), ha a passzív befektetési lábad felépítése a cél, mindezt a valós tulajdonosi értékteremtés keretrendszerében megvilágítva.

  1. Ennyit buksz, ha nem te kezeled a pénzed
  2. Economic Value Added (EVA) – Az egyetlen profit mutató, ami nem hazudik
  3. A számunkra legérdekesebb ETF-ek
  4. NASDAQ-100 – Piacverő teljesítmény és ami mögötte van
  5. Mindent a Morningstar Wide Moat ETF-ekről
  6. Stratégiák félvezetőipari kitettséghez
  7. „Lusta” osztalékportfólió – A Schwab U.S. Dividend Equity ETF
  8. A fenntartható befektetési irányzat és a piacverő ESG faktor mítosza
  9. A zártvégű befektetési alapok világa
  10. A tőkeáttétes ETF-ek különös világa
  11. Megmászod a lépcsőt? – Túl a passzív részvénykitettségen

Túl az osztalékon: 20 év befektetési tapasztalata

A „Túl az osztalékon” könyvbemutató előadásának keretében végigkövetheted azt a folyamatot, amely Dávidot és a csapat többi tagját az osztalékrészvényektől a minőségi növekedési vállalatokig vezette. Nagyon sűrű anyagról van szó, ahol minden dián órákig lehet gondolkodni, és érdemes is: szó lesz piaci időzítésről, pszichológiáról, a minőség definíciójáról, eladási döntésekről és befektetési hibákról is. Fontos, hogy ezt a blokkot kedvcsinálónak is szánjuk, amely felkeltheti az érdeklődésedet, hogy a következő modulban elmélyítsd tudásod az egyedi részvényelemzés terén.

  1. Túl az osztalékon – Könyvbemutató előadás (1. rész)
  2. Túl az osztalékon – Könyvbemutató előadás (2. rész)

III. A részvényelemzés teljes eszköztára

Gratulálunk az elhatározáshoz, hogy a részvény eszközosztály megismerése után az egyedi részvénykiválasztás világában is szeretnél elmélyedni!

Jó helyen jársz, a FALCON Method hírlevél elemzőcsapataként mi nap mint nap ezzel a témával foglalkozunk és emellett természetesen gyakorló befektetők is vagyunk. Átadjuk Neked mindazt a tudást, amit az évek, évtizedek alatt elsajátítottunk. Tanulj a hibáinkból, és állj gyorsítósávra a kompakt videós anyagaink segítségével, amivel lényegesen lerövidítheted a fejlődéshez szükséges időtartamot.

Ebben a modulban bemutatjuk az egyedi részvénykiválasztás különböző megközelítéseit és stratégiáit, a legnevesebb szakértők, befektetők és szakírók tapasztalatainak feldolgozásával, és persze mindenhol kiegészítve a saját meglátásainkkal, tapasztalatainkkal.

A legfőbb célunk, hogy átfogóbb képet kapj arról, hogy nem létezik egyetlen módszer a sikeres részvénybefektetésre, és minél több különböző stratégiával ismerkedsz meg, annál jobban felkészült leszel a különböző piaci helyzetek kezelésére.

A modul segít elmélyülni a vállalati versenyelőny elemzésében, részletesen tárgyaljuk a teljes részvényesi hozam összetevőit, kitérünk a menedzsment megítélésére, valamint bemutatjuk az általunk is követett aktív értékalapú („Fallen Angel”) és minőségi-növekedési („EVA Monster”) befektetési irányzatok világát. Emellett a REIT befektetések és egyéb gyakorlati kérdések is helyet kapnak a tananyagban.

A modul elvégzésével képes leszel arra, hogy:

  • Elkülönítve vizsgáld a minőség, növekedés és értékeltség (Q-G-V) dimenzióit a részvénykiválasztás során.
  • Megkülönböztesd a részvényesi hozam összetevőit egy konkrét befektetési célpont kapcsán.
  • Önállóan elemezd és átlásd a versenyelőny fenntarthatóságát, és megkülönböztesd a világklasszis cégeket az átlagos vállalatoktól.
  • Felismerd a menedzsment szerepének fontosságát a vállalat sikerében, azzal, hogy megkapod a vezetők értékeléséhez szükséges eszköztárat.
  • A gyakorlatban is alkalmazd az aktív értékalapú, és a minőségi-növekedési befektetési irányzatokat.
  • Ingatlanbefektetéseket valósíts meg REIT-ek segítségével a tőzsdén keresztül.
  • Menedzseld a portfóliódat, legyen szó akár a pozíciók növeléséről/csökkentéséről, a hozamszámításról vagy éppen az optimális készpénzarány meghatározásáról.

Legyél büszke magadra, hogy idáig eljutottál, és ha elvégzed ezt az igencsak vaskos modult, teljes a meggyőződésünk arról, hogy a tőzsdén „szerencsét próbáló” magánbefektetők 99%-nál jobban fogod látni a mögöttes összefüggéseket. Minden hasznos elméleti tudás birtokában leszel ahhoz, hogy belevágj az egyedi céges elemzésekbe, új iparágak és megatrendek megismerésébe, amihez a következő, negyedik modulban számos ötletadó videót fogsz találni.


Ízelítő a világ legjobbjaitól

Mivel érdemes kezdeni, ha nem azzal, hogy megismerkedünk a legnevesebb befektetők és szakírók munkásságával, akár könyvek, akár memorandumok, akár egy-egy életmű feldolgozásán keresztül? Az itt elérhető videókban évtizedek tapasztalatait találod meg emészthető terjedelemben. A fő célunk viszont az, hogy a blokk alapján megértsd, hogy nem egyetlen jól bevált formula vagy metódus létezik, amivel pénzt lehet keresni a részvénypiacokon. Számos stratégia és megközelítés létezik, és minél több ilyet ismersz, annál gazdagabb „szerszámosláda” lesz a birtokodban, hogy a megfelelő helyzetre a megfelelő eszköztárral reagálhass.

  1. Szívvel a játékban – A teljes élet művészete
  2. Gautam Baid – The Joys of Compounding
  3. A sikeres részvénybefektetés 5 alapszabálya
  4. A részvénykiválasztás művészete Charlie Munger szemüvegén keresztül
  5. Mindent „egy” lapra, avagy a koncentrált befektetők világa
  6. A befektető a legendás bajusz mögött – Mohnish Pabrai
  7. Értékalapú befektetés a digitalizáció korában
  8. Aktivista befektetők – A Wall Street igazi farkasai
  9. Tényleg annyira különleges Buffett, vagy más is áll a háttérben?
  10. Tényleg érted a cég működését? – A kompetenciakör kérdése
  11. A matematikus, aki feltörte a piac kódját
  12. Beszélgetés a HOLD Alapkezelő partnereivel
  13. Egy egyszerű módszer a belépési célár meghatározására
  14. Mennyit ér Buffett cége? A részek összegén alapuló értékelési modell
  15. Mennyit ér Buffett cége? – 2021/2. negyedéves frissítés

Nem minden részvény egyenlő – a hozam különböző forrásai

Az ízelítő után belevágunk a sűrűjébe! Ez a blokk az IBK talán legértékesebb egysége, ahol elsajátíthatod azt a gondolkodási keretrendszert, amivel magabiztosan mozoghatsz az egyedi részvények mezején. Szó lesz a minőség-növekedés-értékeltség (Q-G-V) dimenziókról és a teljes hozam összetevőkre bontásáról is, illetve megismerheted a teljes befektetési univerzum vállalatainak felosztását fundamentális karakterisztikák szerint. Megérted a fair érték és a hozampotenciál közötti különbséget, illetve bemutatunk olyan részvénykiválasztási metódusokat is, amelyek a hozampotenciál más-más összetevőjére helyezik a hangsúlyt.

  1. Az aktív értékalapú befektetés alapelvei
  2. A befektetési univerzum felosztása
  3. Új megvilágításban – A teljes hozam összetevői 3 esettanulmányon keresztül
  4. Tiszta vizet a pohárba – Fair értéket vagy hozampotenciált számoljak?
  5. Középpontban a részvényvisszavásárlás – Takács Gergő stratégiája
  6. Beárazott növekedés – A fordított DCF modell

A versenyelőny elemzése

A minőség dimenzió megítélése kvantitatív oldalról viszonylag egyszerű, ha rendelkezésünkre állnak a vállalat historikus adatai, metrikái. A versenyelőny forrásainak meghatározása, és főleg ezek fenntarthatóságának megállapítása viszont sokkal árnyaltabb megközelítést igényel, inkább művészetről, mint tudományról beszélhetünk. Ezzel együtt egy olyan eszköztárat sajátíthatsz el ebben a blokkban, amely segítségével magabiztosan meg tudsz különböztetni egy világklasszis céget egy átlagos vállalattól.

  1. A széles versenyelőny pillérei – tényleg nem „wide moat” cég az Apple?
  2. 5 mítosz a versenyelőnnyel kapcsolatban
  3. A versenyelőny új megvilágításban
  4. Milyen széles a „várárok”? – A versenyelőny számszerűsítése
  5. Egy „faktor” mind felett – a márka átütő ereje
  6. A le nem játszott verseny, vagyis a „developing moat” definíciója
  7. Átmeneti bökkenő vagy besült EVA Monster tézis? – A Boston Beer története
  8. Egy tőkevesztés tanulságai – esettanulmány 3 szemszögből

A menedzsment kérdése

Rengeteg tapasztalt befektető nyilatkozott úgy, hogy a pályája kezdetén a kiszemelt célpontok fundamentális karakterisztikáira helyezte a hangsúlyt, mondván, hogy olyan cégeket érdemes keresni, amiket egy „idióta is el tud vezetni, mert előbb-utóbb sor fog erre kerülni”. Időközben viszont sokan felismerték, hogy a menedzsment szerepe korántsem elhanyagolható, mert esszenciális szerepe van a vállalatok versenyelőnyének alakításában. A vezetők megítéléséhez kapsz egy gyakorlati keretrendszert ebben a blokkban, amivel Te magad is képes leszel erre.

  1. Az alapítói mentalitás
  2. Vállalati életszakaszok és a sztármenedzser mítosza
  3. Mit kérdeznél, ha előtted állna a vezérigazgató?
  4. Hullámvasút egy életen át

Minőségi-növekedési irányzat: így csinálják a nagyok

Ebben a blokkban neves befektetők munkája nyomán elsajátíthatod a „quality-growth” befektetési irányzat megközelítését, amely a FALCON Method hírlevél részvénykiválasztási metódusának gerincét is képezi. Az általunk „EVA Monster”-nek keresztelt részvénytípusba a világ legjobb vállalatai tartoznak. Ezek nemcsak kiemelkedő minőségű cégek, hanem olyan mögöttes iparági hátszéllel is rendelkeznek, amelyek biztosítják a profitábilis növekedés fennmaradását akár évtizedes távon is.

  1. Kiemelkedő hozam a világ legjobb cégeibe fektetve
  2. Tényleg ellentmond egymásnak a növekedési és az értékalapú megközelítés?
  3. Nick Sleep és Qais Zakaria – A NOMAD Investment Partnership története
  4. Befektetés tulajdonosi szemlélettel – Rob Vinall megközelítése
  5. Magasra a mércét! 30 év vagyonkezelési tapasztalatai egy könyvben
  6. Befektetés Darwin nyomdokain

Minőségi-növekedési irányzat: a mi megközelítésünk

A gyakorlat mezejére evezve megmutatjuk, hogyan néz ki a minőségi-növekedési vállalatok egyre növekvő tulajdonosi értékteremtése a valóságban. Megértheted, miért hibázol azzal, ha az értékeltségi szorzók nyomott szintjeire várva lemaradsz egy vételi lehetőségről. Bemutatjuk az EVA Monster vállalatok egyes altípusait is, így a „reinvestment moat” és a „capital-light compounder” kategóriák közötti különbség is világos lesz számodra.

  1. A hosszú távú hozam valódi hajtóereje
  2. A hiba, ami a legnagyobb hatással volt a fejlődésünkre
  3. A vagyonteremtés kulcsa a Facebook (Meta) példáján keresztül
  4. Növekedés tőke nélkül – a franchise alapú üzleti modellek
  5. Spawner, azaz „ikrázó” vállalatok

Ingatlanbefektetés a tőzsdén keresztül: a REIT-ek

Klubtagunk, Takács Gergő rendelkezésünkre bocsátotta a 2019-ben rögzített REIT-képzését, ami így teljes terjedelmében elérhető az IBK felületén. Gergő fontosnak tartotta kiemelni, hogy az anyag az akkori ismereteit tükrözi, melyet azóta is folyamatosan igyekszik bővíteni. Ma már elmondása szerint hangsúlyosabban szerepelnének azok az aspektusok, hogy mely REIT-ek menedzsmentje valódi tulajdonosi értékteremtő, miért nem érdemes eladni a túlárazottnak tűnő, viszont kiemelkedő minőségű REIT-eket, illetve jobban részletezte volna a tőkeköltség mélységeit és a „net lease” típusú REIT-ek előnyeit.

Mindezek mellett mi kimondottan értékesnek és hiánypótlónak gondoljuk a tananyagot a témában, és hálásan köszönjük Gergőnek, hogy elérhetővé tette az IBK közönségének. Ezzel minden aktív Klubtag számára megtekinthető a képzés, csupán annyit kért Gergő, hogy akinek lehetőségében áll, támogasson egy alapítványt az általa választott értékben. Ő személyesen a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat – Gyermekgyógyítók alapítványt ajánlja, de a legfontosabb, hogy jó célra menjen a felajánlás.

  1. Bevezetés a REIT-ek világába – Mi az a REIT?
  2. Miért érdemes REIT-be fektetni?
  3. Az ingatlanok jellege szerinti felosztások
  4. Hogyan működnek a REIT-ek?
  5. Hogyan elemezzünk egy REIT-et?
  6. Pénzügyi mutatók
  7. Hogy néz ki mindez a gyakorlatban?
  8. A REIT-ek kockázatai
  9. Gyakorlati tudnivalók

Gyakorlati tippek, praktikák, kérdések – Amikről még fontos tudnod

Összegyűjtöttük Neked az összes olyan gyakorlati kérdéskört, amibe előbb-utóbb mindenki belefut a befektetési karrierje során. Ha feltetted már magadnak a kérdést, hogy:

„Mennyi puskaport tartsak szárazon?”
„Érdemes-e befektetési hitelben gondolkozni?”
„Hogyan tudnám megnézni a nagy vagyonkezelők tranzakcióit?”
„Hogy menedzseljem a portfóliómat?”
„Tudok magamnak hozamot számolni?”

…akkor jó helyen jársz, minden ilyen kérdésre megtalálod itt a választ.

  1. A kétélű kard, avagy az optimális készpénzarány mítosza
  2. Veszély vagy lehetőség? – Befektetés tőkeáttéttel
  3. Így nézz be a legendás vagyonkezelők kulisszái mögé
  4. Mit tudnak a bennfentesek?
  5. A befektetők 5 kategóriája pozíció menedzsment szerint
  6. Ennyit kereshetsz a részvényeid kölcsönadásából
  7. Amit a hozamszámításról tudni érdemes

IV. Megatrendek és iparágak

Egy vállalat esetében a minőség, azaz a magas tőkearányos megtérülés önmagában mit sem ér, ha a vállalat előtt nincsenek növekedési lehetőségek, amelyek biztosítják, hogy újabb és újabb tőkét tudjon kiemelkedő megtérülés mellett visszaforgatni a vállalat.

Ez a kiegészítő modul bemutatja, miért érdemes megismerni és figyelemmel kísérni a globális megatrendeket, és hogyan profitálhatunk ezekből befektetőként. Fontos kiemelni, hogy nem „gazdagodj meg gyorsan” megközelítésről van szó, ahol a jövő nyerteseit keressük, éppen ellenkezőleg: jellemzően olyan vállalatokat mutatunk be, amelyek „már nyertek”, azaz domináns szerepet alakítottak ki a saját területükön, és jó eséllyel az adott megatrend(ek)ből még évtizedes távú EVA-növekedéssel profitálhatnak.

A szektorelemzés is központi szerepet kap, nem egyetlen szereplőre fókuszálva, hanem iparági példákon keresztül mutatjuk be, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni. Kizárólag olyan szektorokat vizsgálunk, amelyek a modul szempontjából értékesek és relevánsak – azokra az iparágakra, amelyek nem teremtettek értéket, kevesebb figyelmet fordítunk.

A modult elvégezve képes leszel:

  • Mélységében megérteni a legnagyobb megatrendeket, amelyek a jövőnket formálják.
  • Felmérni a piaci viszonyokat, legyen az monopolisztikus, oligopolisztikus, vagy éppen intenzív, akár ki nem forrott versenyhelyzet.
  • Megbecsülni az általad elemzett cégek fundamentális növekedési kilátásait, és meghatározni a „végcélt”, azaz a teljes lefedhető piaci potenciáljukat.
  • Mélyebben megismerni a FALCON Method hírlevélben szereplő „EVA Monster” cégek üzleti modelljét és a növekedés motorjait.
  • Jobban orientálódni a személyes karrierutad kapcsán, megismerni a jövő foglalkozásait és iparágait, valamint arra is választ kapsz, hogy mi az, ami állandó marad.

Egy valamit ígérhetünk, garantáltan jobban át fogod látni a téged körülvevő világot! Ebben a modulban már nem szükséges lépésről-lépésre sorrendben haladni, válogass nyugodtan a téged érdeklő iparágakból, egyedi céges sztorikból, és meríts ötleteket a saját elemzéseidhez.


Bevezetés a megatrendekbe

  1. Szupertrendek – minden, amit a jövőről tudni érdemes (1. rész)
  2. Szupertrendek – minden, amit a jövőről tudni érdemes (2. rész)

Turisztikai piac

  1. Turisztikai körkép, befektetői szemüvegen keresztül
  2. A prémium hotelláncok világa

Gyorsan mozgó fogyasztási cikkek

  1. Lemondanál a hozam egy részéről a stabilitás kedvéért?
  2. Az alkoholszektor királyai – Diageo és Brown-Forman
  3. Philip Morris – Bűnös részvény vagy ESG bajnok?
  4. Monster Energy – Óriások vállán
  5. Energiaital, mint megatrend – A Celsius-sztori

Prémium ruházkodás / Sport

  1. Nike – Az élsport és a prémium divat találkozása
  2. A törpe, akit nem tudtak eltaposni az óriások – A Brooks futócipők története

Luxus / szépségipar

  1. Estée Lauder – A luxus kozmetikumok világa
  2. Mulandó szépség? – Az Estée Lauder kilátásai Cser Tamással
  3. A piramis csúcsán, avagy a luxus divatházak különös világa
  4. Kering – Luxusbirodalom családi kézben
  5. Túl a lóerőkön – A Ferrari mint luxuscélpont
  6. Porsche IPO – A rejtett érték tankönyvi esete

Pénzügyi cégek, digitális fizetések

  1. Megatrend körkép – Digitális fizetési megoldások
  2. Kártyaóriások befektetői szemmel – Visa és Mastercard
  3. Mozgó célpont – A PayPal, befektetői szemmel
  4. Növekedés szembeszélben – A BlackRock és a T. Rowe Price helyzetértékelése
  5. Bérszámfejtés, mint befektetés – ADP és Paychex

Orvostechnológia, egészségügy

  1. Népbetegség, mint megatrend – Novo Nordisk
  2. Az orvostechnológia jövője – Intuitive Surgical és Stryker

Chipgyártás és félvezetőipar

  1. Félvezetőháború – Harc a világ legkritikusabb technológiájáért
  2. TSMC – A chipgyártás csúcsán
  3. ASML – A legértékesebb európai tech cég, amely nélkül megállna a világ
  4. Nvidia, a GPU-k koronázatlan királya

Tech cégek

  1. Határ a csillagos ég – Felhőpiaci kilátások
  2. Amazon – Az e-kereskedelmi óriás, aki megteremtette a felhőpiacot
  3. Alphabet – Élet a keresőmotoron túl
  4. Microsoft – A vállalati szféra megkerülhetetlen IT partnere
  5. Több, mint vízió – A metaverzum forradalma
  6. Meta Platforms – Egyszemélyes kontroll a közösségi média jövője felett
  7. Apple – Több, mint iPhone
  8. A befolyás birodalma – A Tencent és Kína technológiai szektorának felemelkedése
  9. Kína tech óriásai – Alibaba és Tencent
  10. Az internet fizetőkapuja – Verisign
  11. Értékteremtés sorozatfelvásárlással – Constellation Software
  12. Az online kaszinópiac „bennfentes” szemmel – Interjú Szabó Gábor profi pókerjátékossal

Streaming és médiapiac

  1. Lehetőség a pánikon túl? Egy 37 éves osztalékemelési sorozat megszakadásának háttere
  2. Visszatérhet a varázslat? – A Disney, befektetői szemmel

Gyorséttermek

  1. Chipotle Mexican Grill – A McDonald’s egyik legjobb és legrosszabb döntése
  2. Wingstop – Világklasszis üzleti modell csirkeszárnyakból
  3. Domino’s – A pizzabirodalom, ami meghódította a világot
  4. Starbucks – A prémium kávé élménye

Vasúttársaságok

V. Vendéginterjúk

Messze nem állítjuk, hogy minden témának a szakértői lennénk, ezért rendszeresen hívunk meg olyan vendégeket, akik az adott területen elmélyültek, és hitelesen tudják képviselni azt.

Szó lesz személyes pénzügyekről és vagyonépítésről, de ugyanígy megtalálsz itt aktív vagyonkezelőkkel folytatott beszélgetéseket. Számos befektetési stílust ismerhetsz meg első kézből, és még érthetőbbé válik a magánbefektetők kivételezett helyzeti előnye az intézményi alapokhoz képest.

Közérthető, tanulságos és szórakoztató beszélgetésekre számíts! Nem szükséges sorrendben haladnod, szemezgess nyugodtan a tartalmak közül.

Ne lepődj meg, hogy néhány itt szereplő videót elhelyeztünk a Tanterv I.-III. modulja között is, ha úgy éreztük, kiemelt hozzáadott értéke van az interjúnak az adott blokk üzenetéhez. Mindegy, hogy itt vagy ott nézted meg, az IBK rendszere automatikusan átveszi a megtekintést, nem kell ezzel külön bajlódnod.


VI. Kérdezz-felelek összejövetelek

Itt megtalálod az összes eddigi Kérdezz-felelek alkalmunk felvételét, amelyek havi rendszerességgel kerülnek megrendezésre és minden Klubtagunk számára nyitva áll az élő csatlakozási lehetőség.

A felvételeket rendszerint az eseményt követő napon tesszük közzé, az időbélyegek alapján pedig könnyen ahhoz a kérdéshez ugorhatsz a videón belül, ami kiemelten érdekel.

Az eddigiek bizonyították, hogy szívesen kérdeztek, és továbbra is ilyen interaktív alkalmakra számítunk.

Ehhez Te is kellesz, számítunk Rád minden hónapban! 


2024

2023

2022

2021

Ezen az oldalon sütiket (cookie) használunk.

Ezeket a sütiket a Te gépeden tárolja a rendszer abból a célból, hogy a weboldal jobb felhasználói élményt nyújtson. Bővebb információért kérjük olvasd el az Adatkezelési tájékoztatót.